kryminał Książki nowości

Wyrok, Chyłka – Tom 10

„Wyrok” to już dziesiąty tom opowiadający o przygodach Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego. Tym razem czytelnik spotyka ich w obliczu poważnych wyzwań. Chyłka zmaga się z ciężką chorobą, a Zordon postanawia zrobić wszystko, by ją z niej wyciągnąć. Sporo zmienia się również w kwestii zawodowej. Oryński zdał egzamin adwokacki i stał się pełnoprawnym mecenasem, którego zadaniem będzie godne zastępowanie Joanny w kancelarii Żelazny&McVay. Niestety wydaje się, że jego pierwsza sprawa może okazać się spektakularną porażką. Kordian ma być obrońcą siedemnastoletniego chłopaka, który został oskarżony o makabryczne morderstwo dwóch kolegów ze szkoły. Sprawa jest intrygująca, ponieważ zbrodnia łudząco przypomina działania bestii z Mokotowa. Linia obrony wydaje się trudna do ustalenia, Zordon będzie musiał poważnie się nagłowić, ponieważ sam oskarżony nie przejawia chęci do współpracy cały czas gubiąc się we własnych zeznaniach. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że chłopak nie ma twardego alibi, nawet Chyłka utrzymuje, że sprawa jest beznadziejna. Oryński nie ma jednak zbyt dużego wyboru i musi stawić jej czoła, ponieważ nie chce narażać się Piotrowi Langerowi, który ponownie pojawia się w fabule. Jaki jest tego powód? Jaki jest związek pomiędzy oskarżonym siedemnastolatkiem, a Langerem? Czy Zordonowi uda się wygrać pierwszą samodzielną sprawę?

Wyrok, Chyłka – Tom 10

Wyrok. Joanna Chyłka. Tom 10 Remigiusza Mroza nie odbiega klimatem od reszty książek z bestsellerowej serii prawniczej. Pozycja wciągająca, nie sposób się od niej oderwać chociaż na chwilę. Można powiedzieć, że kolejne kartki wręcz same się przewracają. Autor jak zwykle wprowadza swoich czytelników w zawrotne tempo adwokackich poczynań. Tradycyjnie nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji i dziwnych zbiegów okoliczności. Pojawia się również jak zwykle duża doza dobrego humoru, niewybredne żarty oraz błyskotliwe dialogi. Chyłka mimo swojej poważnej choroby nie traci wigoru i nadal chętnie częstuje Kordiana uszczypliwymi tekstami. Warto zauważyć, że sama akcja związana z sądową wokandą kończy się mniej więcej w połowie książki. Jej dalsza część jest poświęcona relacji między Joanna, a Kordianem. Wszyscy fani tej dwójki mogą liczyć na ciekawe wyznania, w szczególności ze strony młodego mecenasa, obok którego pojawia się zgrabna prokurator – Pani Siarkowska. Czy uda jej się zakręcić w głowie Oryńskiemu i odbić go Chyłce?

Na uwagę zasługuje również zakończenie, które jak to w przypadku Mroza bywa, jest bardzo zaskakujące i nieprzewidywalne. Z kolei ostatnie zdanie może wprawić w osłupienie niejednego czytelnika. Sprawdź, jak ty zareagujesz na nowości w życiu Chyłki.

Remigiusz Mroż, literatura polska, kryminał